Kako se bliži kraj godine, sva pravna lica i preduzetnici se suočavaju sa obavezom sastavljanja popisa imovine i obaveza. Popis predstavlja vrlo važan korektivni instrument svakog knjigovodstvenog stanja iz razloga što se u njemu prikazuje stvarno stanje imovine i obaveza pravnog lica. Obaveza vršenja popisa je propisana članom 20. aktuelnog Zakona o računovodstvu.
Naglašavamo da obavezu vršenja popisa imaju sva pravna lica kao i preduzetnici koji vode poslovne knjige i koji su obveznici poreza na dohodak građana, odnosno ostvaruju prihod od samostalne delatnosti (osim preduzetnika koji se paušalno oporezuju).
Ciljevi vršenja popisa su svakako mnogobrojni, a samo neke od njih čine utvrđivanje stvarnog stanja imovine i obaveza pravnog lica, a radi korigovanja knjigovodstvenog stanja na stvarno stanje; samim tim se vrši i kontrola pravlnosti poslovanja i rada računopolagača.
Pravilnikom o načinu i rokovima vršenja popisa i usklađivanja knjigovodstvenog stanja sa stvarnim stanjem (Sl. Glasnik RS br. 118/2013, i 137/2014) je definisana organizacija popisa.
U ovom tekstu ćemo ukratko objasniti postupke pravilnog izvođenja popisa.
Pre samog vršenja popisa potrebno je uraditi pripremne radnje.
Ove radnje se sastoje od:
donošenja odluke o popisu i obrazovanju komisije za popis
izradu Uputstva o vršenju popisa
izradu Plana komisije za popis
Kao članove komisije se imenuju lica koja nisu zadužena za rukovanje imovinom koja se popisuje, ili stručna lica iz date oblasti.
Popis obuhvata:
- utvrđivanje stvarnih količina imovine (merenjem, brojanjem, procenom ili sličnim postupcima), opis popisane imovine i unošenje stanja u popisne liste bilo da se ona nalazi u maloprodaji ili veleprodaji;
- upisivanje u popisne liste naturalnih promena nastalih u periodu vršenja popisa pre i posle 31. decembra i svođenje na 31. decembar – većina poslovnih subjekata popis vrši par dana pre ili posle 31. decembra pa je potrebno iz tog razloga korigovati svoje popisano naturalno stanje na dan 31.decembra.
To označava da ako se popis vrši pre 31.12. potrebno je dodati sve ulaze robe koji su se desili od dana popisa do dana na koji se popis radi, kao i oduzezi sve izlaze koji su se desili od dana popisa do dana na koji se radi popis (31.12.)
U slučaju da se popis radi u narednoj poslovnoj godini, potrebno je oduzeti sve ulaze robe koji su se deili od dana na koji se popis radi do dana popisa, kao i dodati sve izlaze koji su se desili od dana na koji se popis radi
- unos knjigovodstvenog naturalnog stanja u popisne liste;
- utvrđivanje naturalnih razlika između stvarnog i knjigovodstvenog stanja – iskazivanje viška ili manjka.
Količinske razlike između knjigovodstvenog i stvarnog stanja mogu nastati iz više razloga od kojih su neki:
- Kalo, rastur i lom
- Viša sila: krađa, požar, ratnih i terorističkih razaranja i sl.
- Krađa od strane zaposlenih ili kupaca, ili nesavesnog postupanja zaposlenih
- unos cena/vrednosti popisane imovine;
- obračun vrednosti popisane imovine;
- sastavljanje izveštaja o izvršenom popisu.
Nakon izvršenog popisa donosi se odluka o usvajanju izveštaja o popisu imovine na kojoj se iskazuju viškovi i manjkovi utvrđeni popisom kao i njihovo raspoređivanje.
Izveštaj o izvršenom popisu, popisne liste i sve odluke je potrebno dostaviti knjigovodstvu radi usklašivanja knjigovodstvenog stanja sa stvarnim stanjem.
Krajnji rok za dostavljanje popisa je 30 dana pre sastavanja izveštaja za statističke potrebe sto je 28. februar.